Počet zvířat v ZOO: 57

Žraloci

Žraloci patří do podtřídy příčnoústých. Žraloci osídlují oceány již 50 miliónů let a za ten čas se téměř nezměnili. Jsou to výborní lovci a stojí na samotné špičce potravního řetězce. Plně vzrostlí jedinci, mají jen málo přirozených nepřátel. Většinou mají tělo proudnicového tvaru, mohutné čelisti s několika řadami ostrých zubů a velmi výkonné smysly, zejména čich. Jejich velikost je velmi různá, od žraloka obrovského (dlouhého až 14 m, největšího ze všech rybovitých obratlovců) po světlouna drobného, menšího než 30 cm. Žraloci jsou nejhojnější v teplých vodách mírného pásma a tropů, obývají pobřežní pásma, otevřené oceány a dokonce vnikají i do tropických řek.
Většina druhů žraloků má tělo ve tvaru torpéda, které jim umožňuje snadno pronikat vodou, ale několik druhů žijících u dna má zploštělé tělo, podobné rejnokům. Na rozdíl od pravých ryb mají žraloci ploutve pevné a neohebné, nicméně pro kormidlování, pohánění těla před a stabilizaci těla při plavání jsou plně účinné. Zuby žraloků jsou uspořádány v řadách a když nějaký vypadne nebo se vylomí, nahradí jej další z následující řady, a to po celý život zvířete. Tvar zubů je různý a odpovídá potravě. Některé druhy mají dva i více typů zubů. Žraloci nemají plynový měchýř, ale velká, olejovitým tukem naplněná játra zvyšují jejich vznášivost a omezují klesání. Mnozí žraloci otevřeného oceánu musí soustavně plavat, aby proháněli žábrami vodu, ale jiné druhy dokážou přečerpávat vodu žábrami, i když spočívají nehybně ve vodě. Žraloci obvykle mají pět žaberních štěrbin na každé straně hlavy, několik málo druhů jich má šest nebo sedm.
Žraloci používají k lovu kořisti různé taktiky. Typičtí predátoři spoléhají na techniku krátkého pronásledování kořisti v otevřeném prostoru nebo na číhání a překvapivý útok ze zálohy. Jiné druhy jednoduše ve svém stanovišti hledají sedící nebo pomalu se pohybující kořist nebo se zmocňují různých hrabavých živočichů. Někteří žraloci požírají uhynulé živočichy a jejich části, přičemž k lokalizaci zdechlin využívají svůj přesný a jemný čich (dovedou zjistit pach i v ředění jedna k milionu). Tři největší druhy žraloků se živí filtrováním potravy a přinejmenším jeden druh, žraloček brazilský (Isistius braziliensis), je ektoparazit na jiných žralocích, velkých rybách a mořských savců.
Nejoblíbenější místa samic. Většiny žraloků pro kladení vajíček nebo rození mláďat jsou pobřežní zálivy, korálové útesy a atoly. Takovéto lokality poskytují mladým žralokům klidné prostředí s bohatou potravou k jejich růstu a vývoji. Mláďata žraloků se líhnou nebo rodí jako miniatury dospělých, dokonce jsou vyzbrojena plně funkčním chrupem a bezprostředně lovit si potravu. Dospívají pomalu a plné dospělosti dosahují často až za 10 let nebo i za delší dobu. Během té doby se mnoho mladých žraloků stane kořistí větších dravců.
Žralok bílý (také lidožravý) je obviňován, že má na svědomí více útoků na člověka než jakýkoliv jiný žralok, ale průzkumy dokládají, že se musí zprostit viny za většinu lidských obětí. Žralok bílý je mocný plavec, krouží vodou u hladiny nebo těsně nade dnem a zdolává velmi rychle velké vzdálenosti. Vyniká též krátkými, rychlými výpady a dokáže se efektivním způsobem vymršťovat nad hladinu. Jako ostatní členové lamnovitých dokáže udržovat své svaly v neobyčejně zvýšené teplotě, což přispívá k jeho plaveckým výkonům. Obvykle se vyskytuje osamoceně, někdy bývají vidět páry nebo malé skupiny žraloků bílých požírající kořist, přičemž přednost mají větší jedinci. Tito žraloci také někdy plavou v různých sestavách ustanovují tak svou hierarchii. Hlavní kořistí žraloků bílých bývají tuleni, lachtani, delfíni a velké ryby a paryby včetně jiných druhů žraloků. Požírají však jakékoli velké živočichy, kterých se mohou zmocnit. Útočí napřed velmi divoce, pak když oběť slábne se vzdálí, načeš se vrátí a v bezpečí oběť sežerou. Samice jsou větší než samci, rodí 4 – 14 mláďat dlouhých přibližně 1,2 metrů. Tento druh je některých částech světa chráněný, ale je to populární sportovní (rybářský) objekt a jeho početnost rychle klesá.


Žraloci
Žraloci webkamera online

Akvárium se žraloky. Vyčkejte žralok se uřčitě objevý. Pro spuštění kamery musíte mít v PC nainstalovanou Javu


Váš hlas: Žádná Průměr: 4.1 (31 votes)


Přidat komentář  | 26068x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google