Počet zvířat v ZOO: 57

Vydra

Vydry představují šelmy dobře přizpůsobené k životu ve vodě. Jejich prsty jsou spojeny plovacími blánami. Mají protáhlé tělo porostlé hustou srstí. Jejich kožich je vysoce ceněn.
Zástupcem celé této podčeledi je vydra říční (Lutra lutra). Obývá Evropu, Asii a Severní Ameriku. Je asi 1,30 m dlouhá a váží až 15 kg. Je to tedy po jezevci největší lasicovitá šelma. Její tělo je pokryto hustou hnědou srstí a mezi prsty má plovací blánu. Jejím pravým živlem je voda. Jako stříbrný šíp pronásleduje ryby pod vodou, dovedně kličkuje, a když se ryba octne v jejích ostrých zubech, vylézá s ní na břeh.
Pod vodou se vydra řídí nejen zrakem, ale i hmatem. Její krátká tlama je totiž porostlá vousy jako tlama tuleně. Jsou to hmatové chlupy, na jejichž kořínkách jsou citlivé hmatové buňky, které předávají podráždění nervům. Toto zvláštní zařízení, jakési hmatání na dálku, umožňuje vydře pohybovat se a lovit i ve vodě zkalené. Hlavní potravou vydry jsou ryby, ale i žáby, menší savci a ptáci.
Pro požírání ryb má vydra střeva zajímavě přizpůsobená. Ostrá rybí kůstka se jí totiž nemůže do střeva zabodnout, protože střevní stěny se ihned smrští a utvoří malý zával, který kůstku odtlačí.
O životě vydry ve volné přírodě bohužel mnoho nevíme. Vydra totiž byla na mnohých místech v Evropě úplně vyhubena. Vinni jsou hlavně rybáři. A to proto, že si vydra občas ulovila i nějakou rybu. Dnes se stav vydry opět zvyšuje, a tak se můžeme s vydrou zas setkávat na březích našich krásných řek, ke kterým patřila a patří jako jejich nedílná část.
Vydra miluje řeky s hustě zarostlými břehy, které jí mohou poskytnout dobrý úkryt. Její hluboká nora mívá jeden vchod pod vodou.
Zdá se, že vydra nemá přesnou dobu páření, neboť mívá mladé v každé roční době.
Je-li v zajetí odmalička, bývá z ní velmi roztomilý tvor. Věrně provází svého pána jako psík, hraje si s ním a nikdy ji ani nenapadne, aby ho kousla, ačkoli má v čelistech velkou sílu. V dobré péči se dožije až osmnácti let.

Mnohem horší osud měla už druhá z největších lasicovitých šelem, vydra mořská neboli kalan (Enhydra lutris). Nechybělo mnoho a byla by bývala docela vyhubena. A příčina? Nádherná kožešina.
Vydra mořská původně obývala břehy Tichého oceánu v Severní Americe na jih až po Oregon, v Asii po Kurilské ostrovy. Nyní je její areál podstatně zmenšen vinou člověka. Ale nebezpečí vyhubení jí už nehrozí.
Mořská vydra se zdržuje ve skupinách čítajících několik desítek až set jedinců. Jsou mezi nimi mladé, pohlavně dosud nedospělé kusy, samice s mláďaty, často všichni společně. Svým celkovým zjevem připomíná kalan vydru říční, je však podstatně větší, zadní končetiny připomínají ploutve a přední tlapky mají tvar pohyblivé drsné podušky. Lze na ní těžko rozlišit prsty. Tělo je kryto velmi jemnou srstí, jejíž zbarvení se poněkud mění, a to od světle hnědého po černé. S přibývá jícím stářím zvířete dostávají hlava, temeno a hruď špinavě bílý nádech s příměsí oranžového tónu. Na rozdíl od kytovců a ploutvonožců žijících také v moři nemá kalan žádný podkožní tuk. Funkci tepelné izolace vykonává jedině vzduchem naplněný kožich. V blízkosti hodujících kalanů vždy létají rackové, kteří sbírají zbytky jejich kořisti. Samice mořské vydry je starostlivou matkou. Po osmi až devíti měsících březosti vrhá jediné mládě, opatruje je jeden až půldruhého roku, přičemž je má stále u sebe. Samec se na výchově mláděte nepodílí.
Pokusy s chovem kalanů v zajetí se prováděly v minulosti často, avšak narážely vždy na potíže spočívající v „mlsnosti“ těchto vyder, které požadují zvláštní mořskou potravu. Dnes je kalan úspěšně chován v mnohých zoologických zahradách a prospívá tam docela dobře.
Vydra mořská bývá až 1,5 m dlouhá a vážívá i 40 kg. Je ještě dokonalejší plavec než vydra říční. Živí se zejména mořskými ježovkami (60% její potravy), mlži a kraby. Rybami se živí nejméně. Tím se liší od své sladkovodní příbuzné.


Vydra
Vydra webkamera online

Webkamera Zoo, pohled do vo vodního světa vyder a kalanů.


Váš hlas: Žádná Průměr: 3.7 (9 votes)


Přidat komentář  | 23616x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google