Počet zvířat v ZOO: 57
warning: Parameter 1 to theme_webcams_webcam() expected to be a reference, value given in /www/izoo.eu/izoo.eu/includes/theme.inc on line 656.

Sova pálená

Do čeledi sovovití patří 12 druhů sov s odlišnou stavbou kostry (1 pár výřezů na zadním okraji prsní kosti, malý ušní otvor), dlouhýma štíhlýma nohama a srdčitým závojem kolem drobných tmavých očí. Opeření bývá často světlé a štětinovitá pírka porůstají běhák i prsty. Dráp na prostředním prstu je na své vnitřní hraně vybaven hřebínkovitou rohovinou, která slouží k úpravě peří. Vždy chybějí péřová ouška na hlavě. Největší počet druhů žije v Austrálii, i ostatní obývají spíše teplé oblasti celého světa. Dělí se na dvě podčeledi, z nichž sovy pálené žijí buď v lidských sídlech, nebo stepích, kdežto příslušníci podčeledi Phodilinae se vyskytují pouze v tropických lesích Starého světa. V ČR se celoročně setkáváme s jedním druhem.

Sova pálená (Tylo-alba) Rozšířená v celé Evropě, široký pás mezi 40. rovnoběžkou severní a jižní šířky, severněji jen v části Evropy a USA. Kořist chytá náhlým pádem do trávy a po uchopení drtívá lebku zobákem, především jedná-li se o větší úlovek (krysy, potkani). V jižních krajinách je známá i chytáním ryb, při němž se dokáže ponořit do vody jako orlovec říční. Původně hnízdila na skalách, ale často se usídluje na lidských stavbách. Nejstarší jedinec se dožil 18 let. V posledních letech byl zaznamenán v Evropě i ČR pokles jejích stavů, což se vysvětluje používáním pesticidů a výstavbou moderních zemědělských staveb, kde nerada hnízdí. Hnízdní stavy u nás se odhadují na 400-700 párů.

Chov Sovy pálené foto z webcam zoohttp://www.izoo.euSafari Zoo


Přidat komentář  | 11324x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google