Počet zvířat v ZOO: 57

Delfín

V čeledi delfínovití je nejvíce druhů kytovců. Sem patří menší a středně velcí mořští savci, kteří ve velkých společenstvech oživují téměř všechna moře. Jsou to zvířata dravá. Jejich tlama je v obou čelistech ozbrojena silnými zuby. Všichni delfíni výborně a rychle plavou, často a rytmicky vyskakují z vody. Cestující na lodích se mnohdy celé hodiny baví pozorováním delfínů, kteří doprovázejí loď. Tvar hlavy jednotlivých druhů je rozmanitý a pro druh typický. Některé druhy mají úzkou protaženou tlamu, jiné zas zakulacenou hlavu, kdežto další druhy připomínají hranatou hlavou malé vorvaně.
Většina delfínů se živí rybami. Umožňují jim to nejen zuby, ale i plavecká obratnost.
V době páření svádějí samci mezi sebou boje o samice. Po desetiměsíční březosti rodí samice jedno až dvě mláďata. Kojí je dlouhou dobu.
Kytovci, přesněji řečeno některé druhy delfínů, prokázali při vážných výzkumech podniknutých v nedávných letech netušenou inteligenci. Dnes už můžeme říci, že inteligence delfínů je v mnohých případech daleko větší než inteligence šimpanzů, kteří byli až dosud pokládáni za nejinteligentnější savce. Naše znalosti nejsou v tomto směru ještě nijak podrobné, ale přesto jsou do¬sažené výsledky překvapující.

Delfín obecný (Delphinus delphis) žije v Atlantském a v Indickém oceánu a v severních končinách Tichého oceánu. Objevuje se i po celém atlantském pobřeží Evropy, ve Středozemním moři a v Černém moři. Polárním mořím se vyhýbá. Delfíni se vždy spolčují v menší či větší společnosti. Za hodinu urazí až 35 km.
Delfín obecný se živí téměř výhradně rybami, které žijí ve svrchních vrstvách vod daleko od břehů. Protože přestávky mezi jednotlivými nadechnutími jsou u delfína příliš krátké, nemůže se tento kytovec potápět na dlouhou dobu. Kromě ryb požírá delfín i hlavonožce, měkkýše a jiné mořské živočichy. Mnohdy se vrhá i na vlastní mláďata a na mláďata příbuzných druhů. Bývá 180 až 260 cm dlouhý. Má úzkou dlouhou tlamu a v ní obyčejně 40 až 50, mnohdy až 67 zubů. Zbarven bývá různě. Jeho základní barva je svrchu tmavohnědá až černá, se zelenavým nádechem. Po stranách těla má šedé, žlutohnědé nebo bílé vlnité pruhy. Všichni znalci obdivují shodně ladnost delfínových pohybů, ale zdůrazňují také jeho dravost.

Velmi hojným druhem delfínů je delfín skákávý (Tursiops tmncatus). Připlouvá často i k pobřeží Evropy.


Delfín

online delfíni webkamera v Minesota zoo


Váš hlas: Žádná Průměr: 4.5 (30 votes)


Přidat komentář  | 21662x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google

gsdg


Ti jsou fakt nadherni

gsdg


Ti jsou fakt nadherni